Niet iedereen voelt er iets voor om de wensen voor zijn eigen uitvaart te bespreken. Toch heeft dit voordelen. ,,Iedereen heeft er profijt van dat je niet op het moment na overlijden, onder tijdsdruk, keuzes moet maken”, zegt uitvaartbegeleider Jeanette Noordhof van Miltenburg Uitvaartverzorging.
Mogelijkheden
Daarom raadt zij iedereen een voorbespreking met een uitvaartbegeleider aan. Daarbij worden de wensen genoteerd. Er zijn steeds meer keuzemogelijkheden, want tegenwoordig zijn uitvaarten niet altijd in een crematorium of kerk. Daarvoor zijn talloze locaties mogelijk, zoals een restaurant, een tuin of zelfs een woonkamer. Ook rouwvervoer is niet meer standaard, er bestaan zelfs rouwfietsen.
Als nabestaanden de wensen van de overledene kennen, wordt het regelen van een uitvaart gemakkelijker. Het afscheid kan dan persoonlijker worden ingevuld. ,,Wij willen in alles meedenken en we zijn heel flexibel. Wij willen het in samenspraak met de familie doen. Wij kunnen ook met ideeën of suggesties komen.”
Doordat het team van Miltenburg Uitvaartverzorging met lokale ondernemers werkt, kennen zij de mogelijkheden en kunnen ze veel regelen. Zo heeft Jeanette met een lokale bloemist geregeld dat zij ook duurzame rouwstukken maakt. Die bestaan uit natuurlijke materialen waaronder boomschors. Die zijn langer houdbaar dan een gewoon rouwstuk. Bovendien zijn ze geschikt om na afloop thuis neer te zetten.
Jeanette en haar collega’s laten een rouwstuk zo persoonlijk mogelijk maken, bijvoorbeeld met de lievelingsbloemen van de overledene. Als deze na de plechtigheid achterblijven, maakt zij daar mini-boeketjes van. ,,Zodat ze thuis een aandenken hebben.”
Jeanette verzorgt met de uitvaartbegeleiders Eline Minnaard, Aafke Smienk en Monique van Basten Batenburg uitvaarten in de Kromme Rijnstreek, Houten, Zeist, Harmelen en de Utrechtse Heuvelrug. Op verzoek begeleiden Merel Gondelach, Paul Bader en Menno Lamme een uitvaart.
Iedereen kan terecht bij Miltenburg Uitvaartverzorging, ongeacht de uitvaartverzekering. Want zo’n verzekering verplicht niet dat het afscheid door de ondernemer waar de polis is afgesloten, moet worden geregeld.
Maak uw wensen kenbaar
Op elke eerste donderdag van de maand is er een inloopochtend van 9.30 uur tot 11.30 uur. Daar kan iedereen met vragen over een uitvaart terecht.
Geschreven door Karin Tim-Mijland voor de Uitvaartspecial 2025
![](https://www.miltenburguv.nl/wp-content/uploads/2025/02/gesprek-persoonlijk-afscheid2-300x141.webp)